Galvenā lapa Lapas karte

20.04.2024

 

Saule Auna zīmē

                       
 

BAZILIKS

 

Dārza baziliks

Latīņu val.: Ocymium Basilicum

Angļu val.: basil

Franču val.: basilic

Lūpziežu dzimta

Zied: VI - IX (jūnijs - septembris)

Novākšanas laiks: VI - IX (jūnijs - septembris)

Baziliks ir viengadīgs, ļoti trausls, neliels 15 - 50 cm augsts krūmveida augs. Auga stumbrs ir stūrains, plaši sazarots, lapas – uz īsa kātiņa, pretējas, ovālas un viegli zobainām maliņām. Zaru galotnēs izplaukst nelieli bāli iesārti ziediņi.

Dominējošais kosmiskais lauks: Merkurs.

Planētas: Marss, Merkurs, Jupiters, Saule.

Elementi: ūdens, gaiss, uguns.

Dievības: Višnu.

Īpašības: augam piemīt aizsargājošs un attīrošs spēks, tas attīra ēterisko un kosmisko lauku, pastiprina pareģošanas un gaišredzības spējas, aizsargā iegūtās augstākās mentālās un psihiskās spējas.

Simbolika: aizsardzība, mīlestība, iedvesma, bagātība.

Baziliks ir viens no spēcīgākajiem un labvēlīgākajiem augiem. Noliec baziliku pie loga un tas neļaus tuvoties negatīvajai enerģijai un ļoti labi pasargās tavu māju. Noliec bazilika podu pie loga un tu būsi pasargāts.

 

Bazilika nosaukums cēlies no grieķu valodas »basileus» un nozīmē «karalis« un to apliecina tā spēcīgais aromāts. Baziliks ir pazīstams jau aptuveni 4000 gadu - tas nācis no Indijas un, iespējams, Aleksandra Lielā laikā ievests Ēģiptē. Vēlāk tas izplatījās visā Eiropā, sākotnēji tika kultivēts Cēzara dārzā, vēlāk Francijā (12. gs.) un Anglijā (16. gs.). Jau 17. gadsimtā emigranti to aizveda uz Ameriku.

Kā jau norāda tā nosaukums, baziliks ir karalisks augs. Tālā senatnē bieži vien arī pats karalis piedalījās tā novākšanā. Bazilika novākšana bija cieši noteikts mistērisks rituāls. Indijā, novācot baziliku, tika ziedots Višnu un Krišnam, jo ziedojumi stiprināja auga svētumu. Taču ne tikai Indijā bazilika novākšanas rituālā norise ir ļoti svarīga. Pirms tā novākšanas ir jāattīrās pašam novācējam un jānomazgā rokas 3 dažādos avotos, jāizsargājas no ’’netīrumiem’’ un novākto augu nekad neliek metāla traukā.

Baziliks ticis izmantots arī bēru rituālos. Bazilika zariņu ielika mirušā rokās, lai viņam atvieglotu iekļūšanu viņsaulē. It īpaši Grieķijā baziliks bieži uzskatīts par nāves simbolu. Arī ēģiptieši labi pazina dažādus pretbaktericīdus augus un mumificēšanas kultūra šeit bija ļoti izsmalcināta. Baziliks bija iekļauts daudzo mumificēšanai nepieciešamo augu klāstā, kas arī norāda uz to kā uz nāves simbolu.

Mūsdienās baziliks arvien vairāk zaudē savu simbolisko postošo ietekmi un vairāk izpaužas kā mīlestības un miera zīme.

Baziliks ir  jauka un aromātiska gašviela, kas labprāt draudzējas ar tomātiem - gan kopā aug, gan to garšas ir saskanīgas. Un netikai - baziliks līdz pret skumjām, depresijām, citām nervoza rakstura kaitēm, tas novērš bezmiegu, palīdz intelektuālas pārpūles gadījumos. Baziliku izmanto hronisku iesnu ārstēšanā (inhalācijās), podagras dziedināšanā, gremošanas traucējumu novēršanā, kā arī menstruāciju cikla regulēšanā.

!!! To ļoti uzmanīgi jālieto grūtniecības laikā!!!

Pāru attiecībās baziliks palīdz veidot harmoniju un saskaņu...

 


Āra bērzs (Betula pendula) - izsmalcināts, stalts koks, kurš aug daudzviet Ziemeļeiropā - Latvijā, Skandināvijā un Krievijas teritorijā. Tas ir ģermāņu skaistās auglības dievības Freijas vai zemes dievietes svētais koks. Ziemeļu zemēs bērzs ir pavasara sākuma, enerģijas atjaunotnes un atdzimšanas koks. Bērzus stāda mājas tuvumā, lai tie piesaista labos garus.

Bērzs ir igauņu nacionālais koks.

Bērzs ir jaunības, svaiguma, tīrības, sievišķības, pavasara, jaunas dzīves simbols. Bērza melnbaltā tāss ir mūžīgo pretmetu sadures simbols. Jo vecāks koks kļūst, jo vairāk tā stumbrā parādās melnās krāsas, bet tomēr mēs dēvējam to par balto bērzu.

Saulainā piekalnē auguša bērza sula pavasarī ir vislabākais organisma attīrītājs un atmodinātājs. Kosmētiskos nolūkos to var izmantot galvas ādas attīrīšanai, matu stiprināšanai un to sastāva uzlabošanai – tās palīdz pret taukošanos, blaugznām un matu izkrišanu. No jaunajām lapām gatavo uzlējumu, kurš palīdz ārstēt urīnpūšļa un nieru slimības, reimatismu un podagru. Un, protams, bērzu slotiņas ir labs pēršanās līdzeklis pirtīs. Lapas izmanto audumu krāsošanai dzeltenā krāsā.

Bērza elastīgā koksne, pateicoties tās aizsargspējām, tikusi izmantota šūpuļu darināšanai arī šādā sadzīviskā līmenī tā kalpoja kā atdzimšanas un jauna sākuma simbols.

Bērza enerģija ir svaiga un atjaunojoša. Tā attīra no liekā, ļaujot tam brīvi un nesāpīgi izšķīst un aizplūst izplatījumā. Tas palīdz atbrīvoties no lietām, kuras savu uzdevumu mūsu dzīvē jau veikušas un tagad vienīgi traucē tālākai attīstībai. Āra bērzs (jeb sudraba bērzs) un Uruz Rūna, pēc dažiem datiem arī Berkana Rūna, palīdz nostiprināt vēlamā tēlu un fokusēt nodomu. Un pie tam arī pasargā radīto tēlu no sagrūšanas. Ar bērza enerģiju stiprināts auglis jutīsies svaigs, tīrs un pasargāts.

Bērzu sauc par šamaņu koku, tas atver pieeju iekšējām pasaulēm. Vārda bērzs (birch; vācu val. - Birke) etimoloģiskā nozīme saistās ar vārda sakni, kuras nozīme ir “spožs”, “mirdzošs”, “zaigojošs”, kas attiecas ne tikai uz tā gludo, spožo tāsi, bet arī uz iekšējo gaismu. Bērza sudrabaini baltā tāss simbolizē skaidrību un tīrību, norāda uz to, ka motivācijas skaidrība un nodomu tīrība jebkurā šamanistiskajā pasākumā ir pats galvenais.

Āra bērzs Dvēseles ceļojumos var kalpot kā uzticams palīgs nezaudēt pareizo virzienu. Tas palīdz atbrīvoties no lietām, kas aiztur mūsu pilnveidošanos, māca, ka jebkura iesāktā darba pabeigšana ir tikai daļa no kopējā aktivitātes cikla un dod spēku jauniem iesākumiem. Praktiskā veidā tās ir tāšu taures, tāšu mices, kuras valkāja šamaņi un bērza tāšu cibas, kurās glabājam svētas un maģiskas lietas. No bērza zariem raganas vija savas maģiskās slotas

Daudzviet bērzs ir svētais koks. Senangļu Rūnu poēma vēsta:

Bērzs nedod augļus;

Tas nesēts aug.

Zaigojošā, daiļā mirdzumā tā zari sniedzas gaisos

Un starotām lapām sukā debesis.

Arī senlatviešu maģijā ir zināmas sudraba birzis – smalku enerģiju pildītas svētbirzis.

Caur sidraba birzi gāju,

Ne zariņa nenolauzu;

Būt zariņu nolauzusi,

Tad staigātu sidrabota.

 

Uz Augšu